Damko - posadzki żywiczne, dekoracyjne, epoksydowe, poliuretanowe | slider-1Damko - posadzki żywiczne, dekoracyjne, epoksydowe, poliuretanowe | slider-2Damko - posadzki żywiczne, dekoracyjne, epoksydowe, poliuretanowe | slider-3Damko - posadzki żywiczne, dekoracyjne, epoksydowe, poliuretanowe | slider-1Damko - posadzki żywiczne, dekoracyjne, epoksydowe, poliuretanowe | slider-1

Użytkowanie i pielęgnacja posadzek dekoracyjnych

Mając na względzie Państwa zadowolenie z użytkowania posadzek, chcielibyśmy wspomnieć ku przestrodze o istotnych elementach, które wpływają na ich użytkowanie i żywotność. Każdy rodzaj posadzki podlega swojego rodzaju zużyciu. Wybór posadzki z żywic sprawi, że będą Państwo mogli cieszyć się dłużej jej walorami niż w przypadku innych tradycyjnych posadzek.


Sposób użytkowania posadzki żywicznej ma bezpośredni wpływ na trwałość i estetyczny wygląd powłoki żywicznej.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na unikanie chodzenia po niej w butach z ewentualnym ostrym brudem, takim jak piasek co zdarza się nagminnie i jest bezpośrednią przyczyną powstawania zarysowań i przetarć na powierzchni, szczególnie w przypadku błyszczącej żywicy epoksydowej. Następnym dość często występującym przykładem złego użytkowania jest przesuwanie, bądź też przeciąganie po posadzce ciężkich przedmiotów (np. mebli bez filców, dużych walizek itp.) Wynikiem tego są najczęściej drobne rysy, które z kolei znacząco przyśpieszają zmatowienie (utratę połysku) żywicy epoksydowej. Znacznie ,lepiej sprawy się mają w przypadku żywicy poliuretanowej, która z powodu delikatnej miękkości powłoki wykazuje tendencję do zamykania drobnych zarysowań, dzięki czemu zdecydowanie dłużej zachowuje nienaganny wygląd, a poza tym jest przyjemniejsza w kontakcie z bosymi stopami.

Użytkowanie posadzek i podłóg dekoracyjnych

Aby zapobiec tworzeniu się zarysowań nieodzowne będą filcowe podkładki pod nóżki mebli, krzeseł czy foteli. Należy przy tym pamiętać, żeby przy posadzkach w kolorze białym lub jasnoszarym używać podkładek w kolorze białym, gdyż ciemne kolory filcu mogą wchodzić w reakcję z powłoką żywiczną, przebarwiając ją w sposób trudny do usunięcia. Przede wszystkim posadzki poliuretanowe z łatwością można nieświadomie „pokolorować”.

Równie częstym przypadkiem trudnych do usunięcia zabrudzeń mogą być ślady, a w zasadzie ciemne smugi, pozostawione przez niektóre rodzaje gumy używanej do produkcji podeszwy obuwia. Jeśli zawiedzie czyszczenie owych miejsc ogólnie dostępnymi detergentami do mycia podłóg, można sobie pomóc miękką ściereczką nasączoną acetonem technicznym, zwracając szczególną uwagę na kategoryczny zakaz rozlewania acetonu na żywicę. W przypadku powłok żywicznych lakierowanych (poliuretany) nie wolno również doprowadzać do miejscowego uszkodzenia – zmycia lakieru.

Pielęgnacja posadzek i podłóg żywicznych

Do codziennej pielęgnacji posadzek żywicznych z powodzeniem można stosować standardowe, ogólnodostępne środki czystości. Do mycia najlepiej używać mopa w kształcie listwy i materiału myjącego z mikrofibry. Doskonale sprawdza się gumowa bądź też piankowa ściągaczka do wody. W przypadku wyraźnego pogorszenia stanu wizualnego powłoki żywicznej zawsze można stosunkowo tanim kosztem przeszlifować i ponownie polakierować całą powierzchnię. Decydując się na taką operację można przy okazji pokusić się o zmianę koloru posadzki, jednak trwałość powłoki nie będzie już tak stabilna jak w przypadku żywicy barwionej w masie i przy ewentualnych przetarciach lakieru może być widoczny poprzedni kolor.

Jeśli chodzi o potencjalne naprawy miejscowe uszkodzonej posadzki żywicznej, to oczywiście w większości przypadków jest to możliwe, ale nie ma z tym problemu w przypadku posadzek poliuretanowych, natomiast w przypadku epoksydowych sprawa już jest bardziej skomplikowana. Wykonywane przez nas posadzki epoksydowe nie wymagają zamykania systemu lakierem ( w przeciwieństwie do poliuretanowych), wskutek czego w miejscu naprawy będzie widoczna linia naprawy. Rozwiązania są dwa: pokrycie całości posadzki minimalną warstwą żywicy dla ujednolicenia powierzchni albo dwukrotne polakierowanie w kolorze posadzki. Koszty pierwszej operacji będą zdecydowanie wyższe od drugiego wariantu ale efekt pierwszej wersji będzie zdecydowanie lepszy, gdyż nie będzie widać śladów wałka, którym nanoszony jest lakier – jak w przypadku drugiego rozwiązania.


W każdym przypadku i systemie producenci zalecają preparaty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji ich posadzek. Mają one podnieść walory użytkowe, a także sprawić, żeby posadzka jak najdłużej służyła swoim właścicielom.

 

 

 

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Damko Damian Kozłowski

Ul. Opoczyńska 3 m.18

02-522 Warszawa

kontakt telefoniczny:

730-190-130

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

właściciel: Damian Kozłowski